Pražští zastupitelé opakovaně odkládají veřejné jednání o územním plánu
Vratislav DostálPražští zastupitelé se doposud nesešli k veřejnému projednání zhruba sto padesáti změn územního plánu. Měli už tři pokusy, pokaždé ale jednání odložili. Lidem, kteří by se chtěli k navrhovaným změnám vyjádřit, tak znemožňují vyslovit své připomínky.
Pražské zastupitelstvo se doposud nebylo schopno sejít k veřejnému projednání zhruba sto padesáti změn územního plánu. Zastupitelé měli přitom již tři pokusy, pokaždé ale jednání odložili. Lidem, kteří by se chtěli k navrhovaným změnám vyjádřit, tak magistrát podle Arniky hází klacky pod nohy.
Projednávat se má řada projektů na rozsáhlou developerskou výstavbu. Odborná komise pro změny územního plánu sice více než dvě třetiny návrhů nedoporučila, její názor ale pro politiky není závazný. Jednání o developerských projektech, které mohou zcela změnit podobu Prahy, musí být přitom veřejné.
„Je naprosté pohrdání občany, když magistrát už třikrát zasedání hodinu před začátkem zrušil. Lidé si musí na jednání v pracovní době vzít zpravidla dovolenou a pak běží na úřad zcela zbytečně. Zastupitelé se nechali zvolit dobrovolně, a na jednání jsou povinni přijít. Pokud stále nemají čas, možná by měli zvážit rezignaci na své funkce,“ komentuje přístup volených zástupců Pražanů expert Arniky na pražský územní plán Martin Skalský.
Stejně jako při předchozích ohlášených jednáních Výboru se k problematickým projektům řadí například plán developera Finep — rád by stavěl v Jinonicích, Suncad v Běchovicích a Alborg-Development se soustředí na Chodov. Zkrátka nechce přijít ani firmy Central Group, která se zaměřila na Kunratice, Kolovraty nebo Košíře.
Celkově se výstavby týká přes 75 % nových podnětů. Pochvalu ve zbylých pětadvaceti procentech zasluhuje opětovná úvaha o lesoparku v Hostivaři či sportoviště v Satalicích. Podle Arniky nemusí být v pozadí opakovaného rušení zasedání Výboru pro územní rozvoj nutně tlak pražských kmotrů nebo developerských firem. Pravděpodobnější je, že chaos je důsledkem předvolebního boje.
„Komunální volby se blíží a s nimi roste nervozita, začínají politické tahanice. Je dost možné, že zastupitelé chtějí svým chováním zmařit agendu magistrátu a znemožnit či oslabit primátora. Vůči občanům a vzhledem k dopadu změn územního plán je to však mimořádně neseriózní,“ tvrdí Skalský.
Výmluvný je podle něj také fakt, že přestože se pokus o svolání jednání opakuje už počtvrté, magistrát jej nedoprovází žádnou propagací. Připomíná, že by informační kampaň měla upozornit obyvatele, že se v sousedství jejich domovů připravují rozsáhlé a zbytečné developerské projekty.
„Nakonec je ale asi i lepší, když o hrozících změnách neštěkne ani pes. Tohle má být už čtvrtý pokus a nikdo nemá ani nejmenší jistotu, že jej politici zase nepřeloží. Opakovaně upozorňujeme, že návrhů je příliš mnoho a nejedná se přitom o žádné maličkosti. Většina z nich přitom přináší jen další zbytečnou developerskou výstavbu,“ vysvětluje Skalský.
Samotné doporučení Výboru ještě neznamená, že zastupitelstvo skutečně začne s pořizováním všech změn. Přesto je potřeba se co nejdříve zajímat o to, jestli Praha skutečně potřebuje další a další byty a kanceláře a to vše v době, kdy se s velkou pompou připravuje nový územní plán.